IPC3614SS-ADF40K-I1
Brand: Uniview
SKU: 000269
მარაგი ამოიწურა
4MP HD Intelligent LightHunter IR Fixed Eyeball Network Camera
• High quality image with 4MP, 1/3"CMOS sensor
• Ultra 265, H.265, H.264, MJPEG
• Intelligent perimeter protection, include cross line, intrusion, enter area, leave area detection
• Intelligent People Flow Counting and Crowd Density Monitoring
• Smart intrusion prevention with Color retrieval
• Auto Scene Match (ASM)(Only WDR)
• LightHunter technology ensures ultra-high image quality in low illumination environment
• 130dB true WDR technology enables clear image in strong light scene
• Support 9:16 Corridor Mode
• Built-in Mic
• Smart IR, up to 40m (131ft) IR distance
• Supports 512 G Micro SD card
• IP67 protection
  • Brand: Uniview
  IPC3614SS-ADF28K-I1 IPC3614SS-ADF40K-I1
Camera
Sensor 1/3", 4.0 megapixel, progressive scan, CMOS
Minimum Illumination Colour: 0.002Lux (F1.6, AGC ON)
0 lux with IR
Day/Night IR-cut filter with auto switch (ICR)
Shutter Auto/Manual, 1 ~ 1/100000s
Adjustment angle Pan: 0° ~ 360° Tilt: 0° ~ 75° Rotate: 0° ~ 360°
WDR 130dB
S/N >56dB
Lens
Lens 2.8mm@F1.6 4.0mm@F1.6
Iris Fixed
Field of View (H) 97.68° 81.39°
Field of View (V) 52.67° 43.36°
Field of View (D) 102.52° 86.91°
DORI
DORI Distance Lens (mm) Detect (m) Observe (m) Recognize (m) Identify (m)
Illuminator
IR Range Up to 40m (131ft) IR range
Wavelength 850nm
IR On/Off Control Auto/Manual
Video
Video Compression Ultra 265, H.265, H.264, MJPEG
H.264 code profile Baseline profile, Main profile, High profile
Video Bit Rate 128 Kbps~16 Mbps
U-code Support
OSD Up to 8 OSDs
Privacy Mask Up to 4 areas
ROI Up to 8 areas
Video Stream Triple streams
Image
Auto Scene Match (ASM) Support(Only WDR)
White Balance Auto/Outdoor/Fine Tune/Sodium Lamp/Locked/Auto2
Digital Noise Reduction 2D/3D DNR
Smart IR Support
Flip Normal/Vertical/Horizontal/180°/90°Clockwise/90°Anti-clockwise
Dewarping N/A
HLC Support
BLC Support
Defog Digital Defog
Intelligent
Statistical Analysis People counting, support people flow counting and crowd density monitoring
Attribute Collection SIP with color retrieval
Events
Basic Detection Motion detection, Ultra motion detection, tampering alarm, audio detection
Audio
Audio Compression G.711U, G.711A
Audio Bitrate 64 Kbps
Two-way Audio N/A
Suppression Support
Sampling Rate 8KHZ