IPC3614LB-SF28-A
Brand: Uniview
SKU: 000051
185.63 ₾
მარაგი ამოიწურა
4MP Fixed IR Turret Network Camera
• High quality image with 4MP, 1/3"CMOS sensor
• 4MP (2560*1440)@25/20fps; 3MP (2304*1296)@25/20fps; 2MP (1920*1080)@30/25fps
• Ultra 265, H.265, H.264
• Smart IR, up to 30m (98ft) IR distance
• Day/night functionality
• 2D/3D DNR (Digital Noise Reduction)
• IP67 protection
• DC12V or PoE(IEEE 802.3af) power supply
• 3-Axis
  • Brand: Uniview
  IPC3614LB-SF28-A IPC3614LB-SF40-A
Camera
Max Resolution 4 MP
Sensor 1/3.0" CMOS
Min. Illumination Colour: 0.01 lux (F2.1, AGC ON)
0 lux with IR on
Day/Night IR-cut filter with auto switch (ICR)
Shutter Auto/Manual, 1 ~ 1/100000s
Adjustment Angle Pan: 0° ~ 360°, Tilt: 0° ~ 80°, Rotate: 0° ~ 360°
S/N >52 dB
WDR DWDR
Lens
Focal Length 2.8 mm 4.0 mm
Iris Type Fixed
Iris F2.1
Field of View (H) 97.0° 79.0°
Field of View (V) 52.2° 42.3°
Field of View (D) 107.5° 85.1°
DORI
DORI Distance (Lens) 2.8mm 4.0mm
DORI Distance (Detect) 63.0m(206.7ft) 90.0m(295.3ft)
DORI Distance (Observe) 25.2m(82.7ft) 36.0m(118.1ft)
DORI Distance (Recognize) 12.6m(41.3ft) 18.0m(59.1ft)
DORI Distance (Identify) 6.3m(20.7ft) 9.0m(29.5ft)
Illuminator
Supplemental Light IR
Illumination Distance (IR) 30 m (98.4 ft)
Wavelength 850 nm
IR On/Off Control Auto/Manual
Video
Video Compression Ultra 265, H.265, H.264
H.264 Code Profile Baseline profile, Main profile, High profile
Video Bit Rate 128 Kbps to 6144 Kbps
U-code Support(Main stream)
OSD Up to 4 OSDs
Privacy Mask Up to 4 areas
ROI Support
Video Stream Dual Streams
Image
White Balance Auto, Outdoor, Fine Tune, Sodium Lamp, Locked, Auto2
Digital Noise Reduction 2D/3D DNR
Smart IR Support
Flip Normal, Flip Vertical, Flip Horizontal, 180°
Dewarping N/A
HLC Support
BLC Support
Defog Digital Defog
Events
Basic Detection Motion Detection
Network
Compatible Integration ONVIF (Profile S, Profile T) ,
API, SDK
User/Host Up to 32 users, 2 user levels: administrator and common user
Client UNV-Link, UNV-Link Pro, EZStation
Interface
Audio I/O N/A
Alarm I/O N/A
Serial Port N/A
Built-in Mic N/A
Built-in Speaker N/A
WIFI N/A
Network 1 × RJ45 10 M/100 M Base-TX Ethernet
Video Output N/A
Certification
EMC CE-EMC (EN 55032, EN 61000-3-3, EN IEC 61000-3-2, EN 55035)
FCC (FCC 47 CFR part15 B)
Safety CE LVD (EN 62368-1)
CB (IEC 62368-1)
UL/CUL (UL 62368-1, CAN/CSA C22.2 No. 62368-1)
Protection IP67 (IEC 60529)
General
Power DC 12V±25%, PoE (IEEE 802.3af)
Power Consumption Max 5.0W
Power Interface Ø5.5 mm coaxial power plug
Dimensions Ø118 x 95mm (Ø4.6” x 3.8”) (Ø x H)
Weight 0.28kg(0.62lb)
Material Metal + Plastic
Working Environment -30 ℃ to 60 ℃ (-22 ℉ to 140 ℉), Humidity: ≤ 95% RH (non-condensing)
Storage Environment -30 ℃ to 60 ℃ (-22 ℉ to 140 ℉), Humidity: ≤ 95% RH (non-condensing)