IPC2124LE-ADF40KM-H
Brand: Uniview
SKU: 000767
245.03 ₾
მარაგი ამოიწურა
4MP EasyStar Fixed IR Bullet Network Camera
• High quality image with 4MP, 1/3"CMOS sensor
• Ultra 265, H.265, H.264, MJPEG
• Easystar technology ensures high image quality in low illumination environment
• 120dB true WDR technology enables clear image in strong light scene
• Support 9:16 Corridor Mode
• Built-in Mic
• Smart IR, up to 50m (164ft) IR distance
• Supports 512 G Micro SD card
• IP67 protection
• Support PoE power supply
• 3-Axis
  • Brand: Uniview
Camera IPC2124LE-ADF28KM-H IPC2124LE-ADF40KM-H
Max Resolution 4 MP
Sensor 1/3.0" CMOS
Min. Illumination Colour: 0.003 lux ( F1.6, AGC ON)
0 Lux with IR on
Day/Night IR-cut filter with auto switch (ICR)
Shutter Auto/Manual, 1 ~ 1/100000s
Adjustment Angle Pan: 0° ~ 360°, Tilt: 0° ~ 90°, Rotate: 0° ~ 360°
S/N >52 dB
WDR 120 dB
Lens
Focal Length 2.8 mm 4.0 mm
Iris Type Fixed
Iris F1.6
Field of View (H) 97.0° 79.0°
Field of View (V) 52.2° 42.3°
Field of View (D) 107.5° 85.1°
DORI
DORI Distance (Lens) 2.8mm 4.0mm
DORI Distance (Detect) 63.0m(206.7t) 90.0m(295.3ft)
DORI Distance (Observe) 25.2m(82.7ft) 36.0m(118.1ft)
DORI Distance (Recognize) 12.6m(41.3ft) 18.0m(59.1ft)
DORI Distance (Identify) 6.3m(20.7ft) 9.0m(29.5ft)
Illuminator
Supplemental Light IR
Illumination Distance (IR) 50 m (164.0 ft)
Wavelength 850 nm
IR On/Off Control Auto/Manual
Video
Video Compression Ultra 265, H.265, H.264, MJPEG
H.264 Code Profile Baseline profile, Main profile, High profile
Sub Stream: 720P (1280*720), Max 30fps; D1 (720*576), Max 30fps; 640*360,Max 30fps
Video Bit Rate 128 Kbps to 6144 Kbps
U-code Support
OSD Up to 4 OSDs
Privacy Mask Up to 4 areas
ROI Support
Video Stream Dual Streams
Image
White Balance Auto, Outdoor, Fine Tune, Sodium Lamp, Locked, Auto2
Digital Noise Reduction 2D/3D DNR
Smart IR Support
Flip Normal, Flip Vertical, Flip Horizontal, 180°, 90° Clockwise, 90° Anti-clockwise
Dewarping N/A
HLC Support
BLC Support
Defog Digital Defog
Events
Audio
Audio Compression G.711U, G.711A
Audio Bitrate 64 Kbps
Two-way Audio N/A
Suppression Support
Sampling Rate 8 kHz
Storage
Edge Storage Micro SD, up to 512 GB
Network Storage ANR, NAS (NFS)
Network
Compatible Integration ONVIF (Profile S, Profile G, Profile T),
API, SDK
User/Host Up to 32 users. 3 user levels: administrator, common user and operator
Client UNV-Link, UNV-Link Pro, EZStation
Interface
Audio I/O N/A
Alarm I/O N/A
Serial Port N/A
Built-in Mic Support
Built-in Speaker N/A
WIFI N/A
Network 1 × RJ45 10 M/100 M Base-TX Ethernet
Video Output N/A
Certification
EMC CE-EMC (EN 55032, EN 61000-3-3, EN IEC 61000-3-2, EN 55035)
FCC (FCC 47 CFR part15 B)
Safety CE LVD (EN 62368-1)
UL/CUL (UL 62368-1, CAN/CSA C22.2 No. 62368-1)
Protection IP67 (IEC 60529)
General
Power DC 12V±25%, PoE (IEEE 802.3af)
Power Consumption Max 5.6W
Power Interface Ø5.5 mm coaxial power plug
Dimensions 190×73×71mm (7.5”×2.9”×2.8”) (L x W x H)
Weight 0.40kg (0.88lb)
Material Graphene + Metal
Working Environment -30 ℃ to 60 ℃ (-22 ℉ to 140 ℉), Humidity: ≤ 95% RH (non-condensing)
Storage Environment -30 ℃ to 60 ℃ (-22 ℉ to 140 ℉), Humidity: ≤ 95% RH (non-condensing)